Målningar - yta med djup

21.10.2009

Vid Galleri Kalhama och Piippo i Helsingfors öppnades den andra oktober den unge  ANTTI RUUHELAS utställning Målningar. Det är konstnären tredje separatutställning sedan han utexaminerades från Bildkonstakademin 2008.

Målningar - yta med djup

Vid Galleri Kalhama och Piippo i Helsingfors öppnades den andra oktober den unge  ANTTI RUUHELAS utställning Målningar. Det är konstnären tredje separatutställning sedan han utexaminerades från Bildkonstakademin 2008.

text emmanuel sagne

Utställningen består av dryga dussinet verk, vars format varierar från nära miniatyr till meterhöga och -breda dukar. Den stora variationen begränsar sig inte enbart till formatet, utan också de tekniska greppen är omväxlande. Oljefärger blandas med vax, krita, bläck och metall på dukar som skrapats, rynkats, blötts och nitats. Ruuhela arbetar mycket med ytan i sina verk, och bygger den ofta av mångdubbla lager färg för att skapa ett visst djup. Speciellt bra syns det i ett meterbrett abstrakt verk som i sin massiva grovhet får en att tänka på en mur. Estetiken i målningarna är ofta påfallande brutal och, om inte naiv, naivistisk. Man känner sig till en början frestad att tänka att Ruuhela hatar esteticism, och att han hellre gör fult än böjer sig för några forna tiders estetiska uppfattningar. Man märker dock snabbt att en stor del av tema är nytolkningar och omdramatiseringar av andra moderna verkare, och att estetiken alltså snarare är lånad än förkastad.

Artisten vill faktiskt inte att vi ska missa det, då han i vissa bilder rentav inkluderar bilder på moderna målningar. Samma medvetenheten om åskådaren är närvarande i nästan varje bild, och tavlorna är också tydligt gjorda för interaktion med sin åskådare. Ett typexempel på tankesättet det representerar är tavlan på en kvinna som sugs in i en målning samtidigt som hon försöker skära sönder den med en grön laserstråle som kommer ut ur hennes huvud. Ifall du känner ett sug för att sugas in i en målning, kan du titta förbi efter studentlunchen – galleriet ligger nämligen alldeles brevid Brunnsplatsens UniCafe.
Tillbaka