2,3 kilo spagetti

28.11.2008

Så mycket krävdes det för att få kalla sig årets storätare när Otnäs teknologer gjorde upp i spagettifrosseri.

2,3 kilo spagetti

Så mycket krävdes det för att få kalla sig årets storätare när Otnäs teknologer gjorde upp i spagettifrosseri.

text och foto Jens Finnäs



– Du får ingen efterrätt om du inte äter upp allt!
– Ät nu så du blir stor och stark!
Publiken manar ivrigt på de 13 teknologkillarna som sitter och slevar i sig spagetti och maletköttsås. Det är Teknologföreningens traditionella storätartävling som håller på att avgöras, denna gång med deltagare från hela Tekniska högskolan. Tävlingen går ut på att under en timmes tid klämma i sig så mycket spagetti som möjligt. Rekordet, som hunnit bli flera år gammalt, är 2,7 kilo, vilket kan jämföras med närmare sju hela mikromakaronilådor.

Ilkka Rekola öppnar i ett stenhårt tempo. Redan efter 22 minuter har han ätit 1750 gram och lassar självsäkert på ytterligare 430. Är rekordet rentav i fara?
Deltagarna har olika taktiker. En del satsar på nästan enbart spagetti medan andra kör med mycket sås. Ost och andra kryddor räknas inte till totalvikten. Lars Baarman, som är tvåfaldig regerande mästare men som i år nöjer sig med att se på, ger publiken en introduktion i spagettiätandets ädla konst.
– Det är viktigt att hitta rätt förhållande mellan spagettin och såsen. Spagettin är besvärlig eftersom den sväller i magen. Såsen, å andra sidan, innehåller mycket energi och är dessutom varm, vilket gör att det kan bli riktigt svettigt mot slutet.

Efter en halvtimme börjar agnarna sållas från vetet. Nu är det inte längre roligt att äta spagetti. Ett ljudligt rap hörs och någon lossar på bältet.
Vid 39 minuter tar tävlingen en knallvänding. Ilkka Rekola, som dominerat tävlingen från första gaffeln, spyr och är omedelbart diskad. Istället kopplar Kosti Eskola grepp om tävlingen.
Med tio minuter kvar sitter de tolv kvarvarande deltagarna bara och stirrar med tomma blickar på sina tallrikar. Trots några tafatta försök att spurta står det klart att ingen längre kan hota Kosti Eskola, som nu bara bevakar sin ledning genom att försöka hålla allt det han ätit inne. Med 2328 gram vinner han årets storätartävling.
– Det här var nog en hemsk tävling, är hans enda vinnarkommentar.
Tillbaka